Od pasji do samozniszczenia

Książki na faktach pokazują pewne zatrważające sprawy. Człowiek dopiero po poznaniu takich dzieł literackich zdaje sobie sprawę z tego, ze tak do końca nie był świadomy tego, co się dookoła niego dzieje. Czasem jest to bolesna prawda, ale nie można ukrywać – jest nam ona potrzebna. To właśnie dzięki niej człowiek jest w stanie zauważyć pewne problemy, jakie nękają współczesny świat. Dzięki nim właśnie, dzięki tym faktom, jesteśmy w stanie zmienić świat. O takich problemach możemy przeczytać właśnie w książce pt. “Gambit królowej“, którą stworzył Walter Tevis.

Amerykańska literatura

Amerykański pisarz za swojego życia nie doczekał się takiej sławy, jaką teraz ma. Urodzony 28 lutego 1928 roku, zmarł 8 sierpnia 1984 . Wykładowca anglistyki, autor, który napisał kilka wybitnych dzieł, które teraz, tak długo po jego śmierci doczekały się ogromnej popularności. Nie tylko zostały one wydane w nowym wydaniu, ale też niektóre zostały przeniesione na ekran, dzięki czemu jeszcze większe grono fanów ma szansę poznać jego dzieła. Wśród nich jest “Gambit królowej” (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/gambit-krolowej-walter-tevis). Jest to historia ośmioletniej dziewczynki, która miała swoją pasję, ale przez uzależnienie doprowadziła się do samozniszczenia. Tylko, ze to uzależnienie nie było jej winą. Elizabeth trafiła do sierocińca, gdzie odkryła w sobie wielką pasję do gry w szachy. Dziewczynka pokochała również zielone pigułki. Gdyby nie to, że otrzymywała je od osób dorosłych, całkiem możliwe, że życie małej wyglądałoby zupełnie inaczej.

Szachy i tabletki

Elizabeth razem z innymi dziećmi z sierocińca musiała przyjmować zielone pigułki, które powodowały, że dzieci były spokojniejsze i nie rozrabiały. Dzięki temu opiekunowie mogli nad nimi łatwiej zapanować. Kiedy wszystko było w miarę normalnie, dziewczynka pod okiem woźnego poznawała grę w szachy, której to całkowicie oddała swoje serce. Na tyle, że dziewczynka okazała się mistrzem w tej dziedzinie, którego nikt nie był w stanie pokonać. Elizabeth z dnia na dzień, z roku na rok stawała się coraz lepsza. Na tyle, że w młodym wieku była w stanie stanąć do walki z najbardziej utytułowanymi mistrzami. W świecie zdominowanym przez mężczyzn pojawiła się młoda kobieta, która była lepsza od nich. W tamtych czasach było to nie do pomyślenia. Tylko, że pasja nie sprawiła, iż Elizabeth zapomniała o pigułkach, które przez cały czas obecne były w jej życiu, prowadząc młodą i ambitną dziewczynę do życiowego dołu. Warto dowiedzieć się, co też stało się z pierwszą mistrzynią szachów w dawnych czasach.

Zdjęcie utworzone przez azerbaijan_stockers - pl.freepik.com

Related posts